دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١
اخبار > ایران و چین تفاهم‌نامه توسعه صنایع دریایی امضا کردند


  چاپ        ارسال به دوست

ایران و چین تفاهم‌نامه توسعه صنایع دریایی امضا کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امضاي تفاهمنامه همکاری بين سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت چینی (CCCC) اظهار امیدواری کرد با توجه به توافقات اخیر هسته ای، دو کشور بر مبنای سیاستهای جدید، همکاریهای دراز مدت با همدیگر داشته باشند.
به گزارش شاتا، مهندس نعمت زاده با اشاره به اولویت ایران برای همکاری به صورت سرمایه گذاری مشترک گفت: کشور ما برنامه استراتژیک خود را برای 10 سال آینده تنظیم کرده است و در قالب آن سرمایه گذاری می کند.
وی حمایت کامل وزارت صنعت، معدن و تجارت را از پروژه توسعه صنایع دریایی اعلام نمود و تصریح کرد: متن قرارداد فعلا به صورت پیمانکاری تنظیم شده و بعد از اینکه طرح مطالعات امکان سنجی انجام شود در زمینه تاسیسات دریایی و ساخت شناورها و فراتر از آن تبدیل منطقه به مرکز تعمیراتی شناورها برنامه‌ریزی لازم صورت خواهد گرفت.
پيش از مهندس نعمت زاده، دكتر نوروززاده رئيس هيات عامل سازمان گسترش نيز در سخناني ابراز داشت: سرمايه گذاري زيادي در شركت عظيم گسترش هرمز براي ايجاد حوض خشك تعمير و ساخت كشتي صورت گرفته كه با همكاري شركت چيني، اين تاسيسات تكميل شده و به بهره برداري كامل خواهد رسيد.
وي تاكيد كرد: هم اكنون بازار 7.5 ميليارد دلاري ساخت كشتي هاي 50 هزار تن به بالا در كشور وجود دارد كه اميدواريم با سرمايه گذاري مشترك سازمان گسترش و طرف چيني، بتوانيم به نياز كشور كه ساخت حدود 200 شناور ظرف پنج سال آينده است، پاسخ دهيم.
رئيس هيات عامل سازمان گسترش با اشاره به پتانسيل شناورهاي نيازمند تعميرات در آبهاي جنوبي كشور يادآور شد: دو ناوگان بزرگ كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و ناوگان شركت ملي نفتكش و همچنين شناورهاي بخش خصوصي در كشور فعال هستند. اين بازار بسيار گسترده در دست ما و طرف چيني است بشرطي كه سرمايه گذاري لازم توسط طرف چيني صورت پذيرد.
ليو چتائو مديرعامل هلدينگ CCCC كه شركت مادر شركت (CHEC) محسوب مي شود نيز در سخناني، ضمن ابراز خرسندي از همكاري با سازمان گسترش در حوزه توسعه تاسيسات و صنايع دريايي اظهار داشت: اين شركت با گردش مالي سالانه 400 ميليارد يوان، رتبه 108 در رتبه بندي فورچون 500 را دارد و مي تواند در تمامي زمينه هاي زيربنايي از جمله صنايع دريايي با طرف ايراني همكاري كند.
وي افزود: پس از توافقات اخير هسته اي، فرصت خوبي براي رشد كشور ايران فراهم شده و ما نيز آماده هرگونه همكاري از جمله سرمايه گذاري در پروژه‌هاي مختلف دريايي هستيم.

منبع خبر:واحد خبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران


٠٩:٠٢ - شنبه ١١ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ١٨٣٥    /    تعداد نمایش : ٣١٨٢خروج
عنوان
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 75127
 بازدید امروز : 16
 کل بازدید : 201060
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.3594