دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١
معرفی

تعريف مركز رشد

مركز رشد (انكوباتور)، آنگونه كه در فرهنگ لغت آمده به معناي ماشين جوجه‌كشي، گرم‌خانه، يا دستگاه نگهداري نوزادان نورس است. اين واژه از مصدر to incubate  ساخته شده است كه بر مفاهيم تكثير كردن، كشت دادن، رشد كردن و تكوين يافتن دلالت دارد. در ادبيات كارآفريني، انكوباتورها در زمره زيرساختهاي فني قرار مي‌گيرند و نهادها يا چارچوبهايي هستند كه براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك تاسيس مي‌شوند. مركز رشد فضاي اداري و آزمايشگاهي همراه با خدمات حمايتي مختلف با حداقل هزينه را براي شركتهاي نوپا فراهم مي‌كند و همچنين شبكه‌سازي و برخي خدمات جانبي را براي آنها تامين مي‌نمايد. در واقع انكوباتورها ارائه كننده فضا، خدمات حمايتي و تجهيزات مشترك براي شركتهاي كارآفرين هستند تا بتوانند كارآفرينان  و شركتهاي كوچك را در ايجاد و توسعه موسسات خود ياري نمايند.

آنطوركه در اسناد سازماني جهاني مالكيت فكري آمده، مراكز رشد طرحهايي مبتني بر نوآوري هستند كه از كادر مديريتي كوچكي تشكيل شده و داراي مكان فيزيكي و تسهيلات مشترك هستند. مراكز رشد معمولا در كنار يك مركز تحقيقاتي يا دانشگاهي كه خدمات پشتيباني (اعم از فني يا غيرفني) را براي تبديل (يا پرورش) يك نوآوري يا يك اختراع به يك شركت صنعتي ارائه مي‌كند تاسيس مي‌شوند، در سرتاسر جهان، اين نكته پذيرفته شده است كه مراكز رشد ابزارهاي مطمئني براي تبديل نوآوريها و دستاوردهاي تحقيقاتي به محصولات و نيز ترغيب كارآفريني و توسعه تكنولوژيك هستند.

اين مراكز در قالب واحدهاي نوپاي فعال در زمينه‌هاي مختلف منتهي به فناوري متشكل شده‌اند و واحدهاي مستقر در آن شامل شركتهاي خصوصي، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع، و يا مراكز تحقيقاتي وابسته به دانشگاهها يا دستگاههاي اجرايي هستند. و در صورت پذيرشبه واحدهاي پذيرفته شده در دوره رشد مقدماتي (پیش رشد)آموزشهاي لازم براي آشنايي با بازار، شناسايي گروه كاري، تثبيت ايده كاري و ايجاد هويتهاي حقوقي مستقل داده مي‌شود. مدت اين دوره،6 ماه مي‌باشد.در صورت پذیرش نهایی واحد فناور به مدت 3سال (در صورت نياز تا 5سال) در مركز رشد مستقر مي‌گردند. شركتهايي كه طي دوره اقامت در مركز رشد با استفاده از امكانات اين مركز بتوانند به اهداف برنامه دست يابند و موفق به ايجاد فناوري و دانش فني در زمينه مربوطه شوند و دستاوردهاي تحقيقاتي خود را به بازار عرضه كنند از مركز رشد خارج مي‌شوند. 

مزاياي استقرار

مهمترين مزيت استقرار در مراكز رشد بهره‌مندي از فضاي تحقيقاتي، رقابتي و هم‌افزايي مي‌باشد. تبادل مستمر افكار، اطلاعات علمي و فني، همكاري در موارد مرتبط با همديگر، واحدها را در پيشبرد اهدافشان ياري خواهد نمود. ساير خدمات قابل ارائه از طرف مراكز رشد : تأمين محل كار، اطلاع‌رساني،برگزاری همایش،خدمات مشاوره‌اي (مديريتي، حقوقي، مالي، اعتباري، پروژه‌يابي، بازاريابي و ...)  و ساير خدمات مرتبط با توسعه، رشد و ارتقاي واحدهاي فناوري می باشد.

 

اهداف مرکز رشد

·       بسترسازی جهت تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی

·       ايجاد زمينه كارآفريني و حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق

·       کمک به رونق اقتصاد محلي مبتني بر فناوري

·       ایجاد فضای لازم جهت گسترش و رشد واحدهای کوچک و متوسط دانش­بنیان

·        ايجاد فرصت‍هاي شغلي مناسب جهت جذب كارآفرينان و دانش آموختگان دانشگاهي در زمينه های فناوري

·       تجاری سازی نتايج تحقيقات و تحقق ارتباط بخشهای تحقيقاتی، توليدی و خدماتی جامعه

·       توليد و توسعه محصولات و فرآيندهاي فناوري قابل عرضه به بازار

 

خدمات مرکز رشد

o      تامين محل كار 

o      خدمات آزمايشگاهي، كارگاهي و اطلاع رساني

o      خدمات مديريتي، حقوقي، مالي، اعتباري، پروژه­يابي و بازاريابي

o      آموزش­هاي تخصصي ويژه و مشاوره

o      ساير خدمات مرتبط با توسعه، رشد و ارتقاي واحدهاي فناوري

عنوان
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4802
 بازدید امروز : 26
 کل بازدید : 201070
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3281